MVA Imobiliare
VânzareÎnchiriereAnsambluriDespre noiBlogContact
0767 941 512
Ghid comparativ 2026

Top Ansambluri Rezidențiale Sector 6: comparatie completă

Analiză detaliată a celor mai căutate complexuri rezidențiale din Sectorul 6 al Bucureștiului și zona învecinată Chiajna. Comparăm prețurile pe metru pătrat, accesul la metrou, facilitățile și calitatea construcției pentru a te ajuta să iei cea mai bună decizie.

Cel mai accesibil

Militari Residence

Roșu, Chiajna (graniță Sector 6)

950 – 1.350 €/mp

Vezi complexul
Raport calitate-preț

Eurocasa Residence

Chiajna (graniță Sector 6)

1.250 – 1.650 €/mp

Vezi complexul
Confort premium

Renew Residence

Militari, București (Sector 6)

1.400 – 1.850 €/mp

Vezi complexul
Poziție strategică

Plaza Residence

Militari, București (Sector 6)

1.300 – 1.750 €/mp

Investiție

21 Residence

Militari, București (Sector 6)

1.200 – 1.600 €/mp

Tabel comparativ: prețuri, transport, facilități

CriteriuMilitari ResidenceEurocasaRenewPlaza21 Residence
Preț (€/mp)950 – 1.3501.250 – 1.6501.400 – 1.8501.300 – 1.7501.200 – 1.600
Distanță metrou Păcii~3 km~2 km~1,5 km~1 km~2,5 km
ParcareSuprateranSubteran + suprateranSubteran + suprateranSubteranSuprateran
TermoizolațiePolistiren 10 cmVată minerală 10 cmVată minerală 10 cmPolistiren / vatăPolistiren 10 cm
Întreținere (2 cam)250 – 350 lei300 – 420 lei350 – 450 lei280 – 400 lei250 – 350 lei
An construcție2014+2018+2019+2016+2017+

Prețurile sunt estimative pentru 2026, pe baza tranzacțiilor intermediate de MVA Imobiliare și a ofertelor publice din zona Sector 6 / Chiajna.

Preț pe metru pătrat în Sector 6 (2026)

Sectorul 6 rămâne una dintre cele mai accesibile zone ale Bucureștiului pentru achiziția de apartamente noi. Prețul mediu pe metru pătrat variază între 950 €/mp în Chiajna (Militari Residence) și 1.850 €/mp în complexele premium din Militari (Renew Residence).

Pentru un apartament cu 2 camere de 55 mp, bugetul necesar pornește de la aproximativ 65.000 € în Chiajna și poate ajunge la 95.000 € în complexurile premium din Militari. Diferența de preț se justifică prin proximitatea față de metrou, calitatea finisajelor și densitatea serviciilor din zonă.

Investitorii apreciază Sectorul 6 pentru lichiditatea ridicată a proprietăților și cererea constantă de închiriere, generată de angajații din polii economici din vestul Bucureștiului și din zona de logistică de pe Autostrada A1.

Transport public și metrou

Magistrala M3 (Păcii – Anghel Saligny) este coloana vertebrală a transportului în Sectorul 6. Stația Păcii deservește majoritatea complexurilor rezidențiale din zonă, cu timpi de parcurs de 10–20 minute până în centrul orașului.

Complexurile situate în București (Renew, Plaza, 21 Residence) au acces direct la autobuzele STB și la o distanță mai mică de metrou. Cele din Chiajna (Militari Residence, Eurocasa) necesită o etapă suplimentară de transport, dar beneficiază de acces rapid la Autostrada A1 (București–Pitești), un avantaj major pentru cei care navetează către zonele industriale din vest sau către Pitești.

Extinderea metroului către zona Roșu–Chiajna este un proiect aflat în discuție constantă. Realizarea acestuia ar reduce semnificativ timpul de navetă din Chiajna și ar crește valoarea proprietăților din zonă cu un potențial de 10–20%.

Facilități și infrastructură

Militari Residence se remarcă prin densitatea de servicii interne: școală gimnazială proprie, grădinițe private, supermarketuri (Auchan, Lidl, Mega Image), clinici medicale și parcuri amenajate. Este practic un oraș în oraș, ceea ce reduce dependența de centrul Bucureștiului pentru activitățile zilnice.

Plaza Residence beneficiază de proximitatea față de Plaza România Mall, unul dintre cele mai mari centre comerciale din vestul Bucureștiului, și de acces rapid la școli renumite din Sectorul 6 (Tudor Vladimirescu, Grigore Moisil).

Renew Residence și Eurocasa pun accent pe calitatea construcției: tâmplărie PVC tristrat, vată minerală pentru termoizolație, lifturi premium și parcări subterane. Aceste detalii cresc confortul pe termen lung și reduc costurile cu întreținerea și încălzirea.

Care ți se potrivește?

Buget redus + familie

Alege Militari Residence — cel mai mic preț pe metru pătrat, infrastructură completă pentru familie și lichiditate ridicată la revânzare.

Raport calitate-preț

Alege Eurocasa Residence — finisaje superioare, parcare subterană și prețuri moderate, ideal pentru primii cumpărători.

Confort premium

Alege Renew Residence — cea mai bună termoizolație, parc privat și cea mai mică distanță față de metrou.

Poziție + servicii la pas

Alege Plaza Residence — apropiere maximă de metrou, mall, școli și clinici.

Investiție

Alege 21 Residence — unități compacte cu randament bun la închiriere și intrare accesibilă pe piață.

Vrei să compari direct la fața locului?

Consultanții MVA Imobiliare îți pot organiza vizionări la multiple complexe din Sector 6 într-o singură zi, pentru o decizie informată.

0741 033 677Programează vizionare
Comparatie Militari vs Chiajna Militari Residence vs Chiajna Costuri tranzacție imobiliară Ghid Noua Casă 2024

Agenția imobiliară de încredere în București, cu expertiză aprofundată în vestul Capitalei — Militari și Chiajna.

  • 🏢 MVA PERFECT BUSINESS S.R.L.
  • 🧾 CUI: 50477503
  • 📄 Nr. Reg. Com.: J23/18361/2024
  • 📍 jud. Ilfov, com. Chiajna, str. Tineretului nr. 17, bl. 2, parter, ap. 24
  • 📞 0767941512
  • ✉️ contact@mvaimobiliare.ro

Navigare

  • Acasă
  • Despre noi
  • Servicii
  • Proiecte
  • Calculator Credit
  • Oferte creditare
  • Contact

Servicii

  • Vânzare Apartamente
  • Consultanță Investiții
  • Evaluări Profesionale
  • Management Proprietăți
  • Consultanță Juridică

Zone acoperite

  • Apartamente 2 camere Militari
  • Apartamente 3 camere Militari
  • Apartamente Drumul Taberei
  • Apartamente Crângași & Giulești
  • Apartamente Titan & Pantelimon
  • Apartamente Berceni & Giurgiului
  • Apartamente Tineretului & Văcărești
  • Apartamente Sector 6

Căutări populare

  • Apartamente de vânzare
  • Apartamente 2 camere
  • Apartamente 3 camere
  • Garsoniere de vânzare
  • Case de vânzare
  • Case de vânzare București
  • Apartamente în Chiajna
  • Apartamente de închiriat în Militari
  • Chirie în Militari Residence
  • Chirii Militari Residence

Zone

  • Agenție imobiliară Chiajna
  • Agenție imobiliară Sector 6 – Militari
  • Militari sau Chiajna: comparație

Despre MVA

  • Despre noi
  • De ce să ne alegi
  • Servicii
  • Blog
  • Noutăți
  • Întrebări frecvente
  • Cariere
  • Contact

© 2026 MVA IMOBILIARE. Toate drepturile rezervate.

Politica de ConfidențialitateTermeni și CondițiiSoluționare Alternativă a Litigiilor (SAL)
ANPCSoluționarea Alternativă a LitigiilorSOLSoluționarea Online a Litigiilor